9 x nudlar

Det var längesedan jag gjorde en sammanfattande post på något speciellt tema. Här kommer lite nudelbabbel.

Nudelrätter är en favorit hemma hos oss. Jag är ju glutenintolerant så det finns en förbannad massa grejer som går bort för mig men just risnudlar är alldeles perfekt. Okej, visst hade det varit roligare att kunna botanisera bland alla tusen olika vetebaserade nudlar också, men risnudlar duger. Faktiskt.

Här kommer några förslag på nudelrätter till helgen, både nudelsoppor och annat.

Nudelsoppa med lax

nudelsoppa med lax

Nudelsoppa med kungsräkor

kungsräkor

Laksa med kungsräkor och kyckling (en riktig höjdare som tar rätt lång tid att laga men är perfekt imponator på fan alla)

laksa

Räknudlar

räknudlar

Chicken chow mein

chicken chow mein

Pho

Pho

Het och rökig nudelsoppa

het och rökig nudelsoppa

Pad thai

pad thai

Revben och svampnudlar

revben och svampnudlar

 

 

Senast ändrad - torsdag, 20 november 2014 19:42
Anders Johansson

Till vardags forskare med inriktning mot nanoteknik/materialkemi/oorganisk kemi. Här skriver jag om mat men tar minsta lilla tillfälle att gå loss på maten med kemi. Bilderna och textalstren här i bloggen är mina och upphovsrättsligt skyddade. Vill du använda en bild så måste du fråga mig först.